Vítám Vás na svém blogu, doufám, že se vám tu bude líbit! :)
Nezapomeňte tu nechat hodnocení, nebo komentík ;)
A brzo se zase vraťte ;)
.
.

Název: Vitalové - Portál
Stav: rozepsaná
Počet kapitol: 27
Žánr: fantasy, romance, sci-fi
Číst ZDE! - Po kliknutí sjeďte kurzorem níže!Název: Vampírská Akademie Jinak - Láska s kapkou krve
Stav: dočasně uzavřená
Počet kapitol: 14
Žánr: fantasy, romance, sci-fi
Inspirace: Vampýrská Akademie
Číst ZDE! - Po kliknutí sjeďte kurzorem níže!


Název: Vampírská Akademie Jinak - Láska s kapkou krve - NIKOLAS
Stav: dočasně uzavřená
Počet kapitol: 14
Žánr: fantasy, romance, sci-fi
Inspirace: Vampýrská Akademie
...................Číst ZDE! - Po kliknutí sjeďte kurzorem níže!

Romeo a Julie - ČETBA

23. září 2016 v 8:07 | Nikka |  Četba
ROMEO A JULIE
William Shakespeare
O autorovi: Největší anglický dramatik, který výrazně obohatil světové divadlo, významný básník a herec. Narodil se 23. 4. 1564 ve Stratfordu nad Avonou jako syn rukavičkáře. Ve Stratfordu rovněž zemřel 23. 4. 1616. O jeho dětství a mládí máme málo hodnověrných zpráv. Bezpečně víme, že již od roku 1592 byl Shakespeare uznávaným londýnským hercem a dramatikem. Roku 1593 vychází jeho první tištěné dílo Venuše a Adonis. Roku 1597 se úspěšný herec a spisovatel stává podílníkem divadelní společnosti lorda komořího, jež si staví roku 1599 nové divadlo Globe (Zeměkoule). Od roku 1600 vznikají jeho vrcholná díla jako jsou: Julius Caesar, Hamlet, Othello, Král Lear, Jindřich VI., Sen noci svatojánské, Cymbelín, Bouře, … .
Literární druh: drama.
Literární žánr: tragédie.
Kompozice: chronologická.
Obsah: Děj se odehrává v Italském městě Veroně. Již dlouhou dobu tam zuří nepřátelství mezi dvěma mocnými rody: Monteky a Kapulety. Romeo Montek chce vyzkoušet svou odvahu a štěstí a v masce se vloudí na slavnost do domu Kapuletových. Tam pozná mladičkou Julii Kapuletovou. Oba mladí lidé v sobě na první pohled naleznou zalíbení a rozhodnou se žít jeden pro druhého. Protože ale vědí, že rodiče jim svolení k sňatku nedají, rozhodnou se pro tajný sňatek, který vykoná zbožný mnich bratr Vavřinec (Laurencius, Lorenzo), Romeuv zpovědník a dobrý přítel.
Následující den se Romeo se svým přítelem Merkuciem potkají se skupinou Kapuletů v čele s Juliiným bratrancem Tybaldem. Merkucio a Tybald se začnou hádat a po chvíli tasí zbraně. Romeo je chce uklidnit, skočí mezi ně, zadrží Merkuciovu ruku, toho využije Tybald a Merkucia probodne. Když Romeo zjistí, že Merkucio je mrtev, rozzuří se a v souboji Tybalta zabije. Protože kníže předtím veškeré souboje zakázal pod trestem smrti, musel Romeo z Verony uprchnout. Bratr Vavřinec a Juliina chůva byli jediní, kdo znali jejich tajemství.
Starý Kapulet se rozhodl, že Julii provdá, a vybral pro ni ženicha. Byl to hrabě Paris z jednoho z nejvýznamnějších veronských rodů. Když se Julie odmítne za něj provdat, starý Kapulet se rozzlobí a chce ji k sňatku donutit. Co dělat? Julie se opět obrací k Bratru Vavřincovi, který kromě jiného zná i účinky nejrůznějších bylin. Připraví takový nápoj, po kterém Julie usne tak hlubokým spánkem, že ji všichni budou pokládat za mrtvou. Julii pohřbili do rodinné hrobky a Bratr Vavřinec vyslal posla k Romeovi, aby mu vše vylíčil. Městská stráž ale posla zadržela, a tak se Romeo dozvěděl pouze to, že Julie zemřela a byla pohřbena. V noci se Romeo tajně vrací do Verony, a když chce otevřít hrobku, překvapí ho tam hrabě Paris. Střetnou se v souboji a Romeo Parise zabije. Potom otevřel Juliinu hrobku a nad Juliiným tělem se probodl. Za okamžik přichází bratr Vavřinec, ke kterému se doneslo, že na hřbitově se děje něco podivného. Právě přestal účinkovat lektvar a Julie se probudila. Spatřila vedle sebe mrtvého Romea, vzala jeho dýku a vrazila si ji do srdce.
Když se po Veroně roznesly divné zvěsti o tom, co se děje na hřbitově, přiběhli Montekové i Kapuletové, i sám kníže. Když vyslechl všechny zúčastněné, rozhodl se nikoho nepotrestat, protože za svou vzájemnou nenávist byli všichni potrestáni dost. Nad svými mrtvými dětmi podali si Montek a Kapulet ruku k věčnému míru.
Postavy: Montek
- hlavy dvou znepřátelených rodů.
Kapulet
Romeo - Montekův syn.
Julie - Kapuletova dcera.
Merkucio - Romeův Přítel, čestný, věrný, ale za své přátelství zaplatí životem.
Tybalt - synovec pani Kapuletové. Juliin bratranec, nenávidí všechny Monteky včetně Romea. Je vznětlivý, horkokrevný a dokáže bojovat i nečestným způsobem.
Bratr Vavřinec - františkánský mnich. Zná tajemství léčivých bylin i lidských duší, chce mladým lidem pomoci.
Juliina chůva - je obyčejná žena, hlučná, upovídaná a prostořeká. Julii vychovávala už od narození, je pro ni ochotna udělat cokoliv.
Myšlenka díla: Láska může být silnější než dlouholetá nenávist.
Jazykové prostředky: Hra je většinou psána nerýmovaným veršem (tzv. blankvers). Některé promluvy jsou psány v próze, tak hovoří představitelé obyčejných lidí, zejména chůva. Když Romeo a Julie hovoří o své lásce , používají naopak bohatý básnický jazyk (metafory, přirovnání, zvolání, …).
Dobový ohlas: Hru napsal Shakespeare ve věku asi třiceti let. Byla to jedna z jeho prvních velmi úspěšných her, na oblíbenosti neztratila nic ani po čtyřech stech letech.
Ukázka: "… VÉVODA: "Kde jsou ti nepřátelé, Kapulet a Montek?
Tak do vás bije nebe za
Nenávist: zabilo láskou vaše radosti.
Já vaše spory přehlížel a tím ztratil dva příbuzné.
Trest stihl všechny."
KAPULET: "Dej mi svou ruku bratře Monteku - jen to už může tvůj syn
darovat mé dceři k svatbě. …"
Vlastní hodnocení: Nevím jestli jsem všechno pochopila úplně přesně. Hra je přeci jen stará přes 400 let. Líbilo se mi na ní to, že podle Shakespeara mají mladí lidé právo na svůj život podle svých představ, které se nemusí líbit jejich rodičům.

Zdroje informací: Kdo byl kdo, Malý labyrint literatury.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama